PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Szkoła Podstawowa

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Samorząd Uczniowski

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

 Archiwum

Informacje

 Kalendarz

 Rozkład jazdy autob.

 Podręczniki

 Zajęcia dodatkowe

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

 PCK

 Sport

 Tenis stołowy

Sukcesy

 Sport

 Sztuka

 Inne

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Imprezy środowiskowe

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką
 Dzień Babci i Dziadka

 Bal  karnawałowy
 Ferie zimowe

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza
 "TOBIE POLSKO"
 Dzień Kobiet
 Dzień Ziemi
 Konstytucja 3 Maja
 Dzień Matki

 Wycieczki

 Komers

 ORLIK 2012

 Inne wydarzenia

 Zakończenie roku

 

 

 

* * * MIKOŁAJKI * * *

rok szkolny 2012/2013

Mikołaj w PSP w Olszance…


Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci

W Polsce dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują drobne upominki, ukryte pod poduszką lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu.

Święty Mikołaj ze względu na przypisywane mu legendą uczynki , został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty , a niegrzecznym na ostrzeżenie - rózgę. Na ten niezwykły i magiczny dzień 6 grudnia z nieskrywaną niecierpliwością czeka każde dziecko i te malutkie i to duże też, a nawet dorośli, bo któż z nas nie lubi być obdarowywany?

Również do Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszance dotarła w grudniowy, śnieżny czwartek niezwykła osoba, sam Święty Mikołaj z pomocnikami: aniołkami, elfami i diabełkami (w tej roli uczniowie klasy szóstej – Kamila Kadłubowska, Kinga Sługocka, Paulina Farganus, Paulina Chmal, Wiktor Bandura, Magdalena Zalewska, Marta Kaleta, Dagmara Urban. Przybył ze swoją świtą na wezwanie zawarte w listach dzieci do niego, a także samego Samorządu Uczniowskiego SP. Mikołaj (Kacper Razik) najpierw zawitał do klas najmłodszych, sprawdził, czy wszystkie dzieci były grzeczne, posłuszne rodzicom i czy pilnie się uczyły, dopiero po wysłuchaniu opowieści najmłodszych, wierszyków i piosenek wręczył upragnione prezenty- paczki ze słodkościami. Następnie odwiedzał kolejno klasy: czwartą, piątą i szóstą, nic się nie ukryło przed czujnym okiem Mikołaja. Święty był oczarowany tak miłym powitaniem i występem dzieci, w nagrodę wszystkim rozdał paczki ze słodyczami. Mikołaj również został obdarowany przez dzieci, otrzymał podziękowania oraz życzenia długiego zdrowia. Jednak w tym dniu to nie był koniec niespodzianek, otóż pewien Anioł (pani I. Pochopień) podarowała w imieniu Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych „Odra” S.A. z Brzegu, specjalizującego się w produkcji najlepszej na świecie chałwy i galaretek w czekoladzie, wszystkim uczniom PZSP w Olszance przepyszne słodkości, za które serdecznie dziękujemy. Jesteście kochani!

Na pożegnanie Mikołaj podziękował za tak wdzięczne przyjęcie, nieskrywany uśmiech i radość dzieci, a także zapowiedział, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok i przywiezie cały worek prezentów dla grzecznych dzieci. A te, które już coś nabroiły, mają teraz szansę na poprawę.

                                                             Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko

 

rok szkolny 2011/2012

Ostatni dzień nauki przed świetami bożego narodzenia był w klasie drugiej bardzo radosny i pełen niespodzianek. dzięki jednej z mam - pani Iwonie Pochopień, uczniowie otrzymali paczki od firmy Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. Za słodkości dziękują uczniowie i wychowawczyni A. Kaśków.

 Anna Kaśków

album fotografii
foto: A. Kasków

Szósty grudnia to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka - długo wyczekiwany Mikołaj przyjeżdża na swoich saniach, aby obdarować wymarzonymi prezentami. Zawitał w mury naszej szkoły, częstował słodyczami, owocami.
Dodatkowo uczniowie klas IV - VI mieli możliwość oglądać na kinowym ekranie opolskiego multipleksu "Helios" film przygodowy.

album fotografii
wykonała Joanna Sowierszenko

album fotografii - kino
wykonała Joanna Sowierszenko

rok szkolny 2010/2011

W tym roku Mikołaj przyjechał do nas 6 grudnia na pięknych białych saniach.
Przywiózł nam mnóstwo słodyczy, za które gorąco dziękujemy! 

 

rok szkolny 2007/2008

6 grudnia był dniem świątecznym w naszej szkole. Panował mikołajkowy nastrój, który wprowadzał wśród uczniów i nauczycieli wiele ciepła i uśmiechu na twarzy. Mikołaj niestety za darmo prezentów nie chciał rozdawać. Przepustką do otrzymania miłego upominku był obowiązkowy wierszyk, piosenka lub kawał.

pozostałe fotki na stronie w albumie

   

 

 

 

Copyright © Publiczny Zespół Szkolno - Przedszkolny w Olszance - 2006. All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.